You are currently viewing Kako pisati efektivne poslovne e-mailove: pravila i primjeri
Composing an email on a digital device

Kako pisati efektivne poslovne e-mailove: pravila i primjeri

Pisanje poslovnih e-mailova je vještina koja je ključna za svakodnevno poslovanje. U današnjem digitalnom dobu, poslovna komunikacija se uglavnom odvija putem e-maila, što znači da je važno znati kako pravilno i učinkovito prenijeti poruku. U ovom blogu, istražit ćemo ključna pravila za pisanje efektivnih poslovnih e-mailova te ćemo pružiti nekoliko primjera kako bi vam pomogli da vaši emailovi budu jasni, profesionalni i korisni.

  1. Jasna i precizna tema (subject)
    Pravilo: Tema vašeg e-maila trebala bi jasno odražavati sadržaj poruke. To pomaže primatelju da odmah razumije o čemu se radi i koliko je poruka hitna.
    Primjer:
    Loše: “Upit”
    Dobro: “Upit u vezi s terminom sastanka 15. kolovoza”

  2. Profesionalan pozdrav
    Pravilo: Pozdrav bi trebao biti profesionalan i prilagođen primatelju. Ako ste u formalnom kontekstu, koristite “Poštovani/Poštovana”, dok u nešto opuštenijem okruženju možete koristiti “Dobar dan”.
    Primjer:
    Formalno: “Poštovana gđo. Petrović,”
    Neformalno: “Dobar dan, Ivana,”

  3. Jasan uvod i svrha e-maila
    Pravilo: U prvom odlomku objasnite svrhu svog e-maila. Budite kratki, ali informativni, kako bi primatelj odmah znao zašto pišete.
    Primjer:
    Loše: “Nadam se da ste dobro. Pišem vam ovaj e-mail jer imam nekoliko pitanja.”
    Dobro: “Pišem vam u vezi s nadolazećim sastankom kako bih razjasnio nekoliko detalja.”

  4. Organiziranost i preglednost
    Pravilo: Struktura vašeg e-maila trebala bi biti pregledna, s odvojenim paragrafima za različite točke. Ako imate više informacija, koristite nabrajanje ili brojeve.
    Primjer:
    Loše: “Želim vam reći da je sastanak pomaknut na utorak. Također, trebam vašu potvrdu o prezentaciji i novu verziju izvještaja.”
    Dobro:
    “Želim Vas obavijestiti da je sastanak pomaknut na utorak. Molim Vas za potvrdu vezanu uz prezentaciju. Trebam novu verziju izvještaja do kraja tjedna.”

  5. Profesionalan ton
    Pravilo: Ton vašeg e-maila trebao bi biti profesionalan i u skladu s poslovnim standardima. Izbjegavajte previše neformalnosti, čak i ako poznajete primatelja.
    Primjer:
    Loše: “Hej, trebao bih da mi pošalješ onaj izvještaj, može?”
    Dobro: “Molim Vas da mi pošaljete najnoviju verziju izvještaja kada budete u mogućnosti.”

  6. Jasan zaključak i poziv na akciju
    Pravilo: U zaključku jasno navedite što očekujete od primatelja. To može biti odgovor, potvrda, dokument ili bilo koja druga radnja.
    Primjer:
    Loše: “Javite mi što mislite.”
    Dobro: “Molim Vas da mi potvrdite termin sastanka do kraja dana.”

  7. Profesionalan potpis
    Pravilo: Uvijek završite e-mail s profesionalnim potpisom koji uključuje vaše ime, poziciju i kontakt informacije.
    Primjer:
    S poštovanjem,
    Ana Horvat
    Voditeljica prodaje
    Telefon: +385 91 123 4567

  8. Pažljivo lektoriranje
    Pravilo: Prije nego što pošaljete e-mail, provjerite pravopis, gramatiku i točnost informacija. Greške mogu ostaviti dojam neprofesionalnosti.
    Primjer:
    Ako niste sigurni u pravopis, koristite alate poput spell checkera ispravi.me ili zamolite kolegu da pregleda e-mail prije slanja.


    Pisanje efektivnih poslovnih e-mailova zahtijeva jasnoću, profesionalnost i pažnju prema detaljima. Pridržavanjem ovih pravila, vaši će e-mailovi biti bolje primljeni i lakše će ostvariti željeni učinak. Sjetite se, svaki e-mail je prilika da ostavite dobar dojam i pokažete svoju profesionalnost.

Leave a Reply